Ochrana přírody a regionální rozvoj. Senátoři hledali na Děčínsku nové příležitosti pro české příhraniční regiony

18. června 2020, Děčín. Čtveřice senátorů z Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí (VÚZP) strávila uplynulé tři dny na výjezdním zasedání na Děčínsku, kde pracovně jednali s primátorem Děčína a starosty Hřenska, Jetřichovic, Krásné Lípy, Mikulášovic, Lipové, Šluknova, Rumburku a Vilémova.

„Náš výbor se opakovaně zabývá tématy, jako jsou ochrana přírody, národní parky, regionální rozvoj, výroba a průmysl či veřejná správa a služby,“ říká senátor a předseda VÚZP Zbyněk Linhart, který cestu organizoval. „Děčínsko je součástí strukturálně postiženého regionu a každá tato problematika se mých kolegů a kolegyň z výboru na místě dotkla ve větší naléhavosti. Hledání cest, jak pomoci Děčínsku a podobným příhraničním regionům se odrazit ode dna, se budeme ve výboru i na plénu Senátu věnovat určitě i nadále.“

Výjezdního zasedání se dále účastnili senátoři Ivo Bárek, Petr Holeček a Zdeňka Hamousová. Na část pracovního programu se rovněž přidal místopředseda Senátu Jan Horník.

Program byl zahájen v úterý 16. června setkáním s ředitelem děčínského muzea Vlastimilem Pažourkem, který seznámil členy výboru s historií města a vývojem lodní dopravy na Labi. Na zámku Děčín pak uvítal senátory a senátorku primátor Děčína Jaroslav Hrouda a ředitelka zámku Miroslava Poskočilová, kteří je blíže seznámili s připravovanou výstavbou jezu.

Ve Hřensku zažili členové delegace cestovní ruch v plném proudu. Se starostou Zdeňkem Pánkem mluvili o vývoji a výzvách cestovního ruchu na příkladu Soutěsek. Cestou z Hřenska do Jetřichovic se v důsledku kůrovcové kalamity a následného masivního kácení senátorům otevíraly netradiční výhledy na Pravčickou bránu. V Jetřichovicích starosta Marek Kny provedl delegaci až na skalní hrad Falkneštejn.

Ve středu 17. června proběhla exkurze do mikulášovického nožířského podniku Mikov, proslulého svými rybičkami, za účasti majitele Karla Ježka, starostky Miluše Trojanové a místostarosty Antonína Bláhy.

Poté následoval přesun do podniku STAP Vilémov, kde představil textilní průmysl v regionu obchodní ředitel David Sklenář. Za samosprávu byl přítomen starosta Zdeněk Černý.

Dalším navštíveným místem byl vítěz celostátní soutěže Vesnice roku ČR 2019 – obec Lipová. O zkušenosti s rozvojem obce a jejími problémy se podělil starosta Pavel Svoboda.

Ve Šluknově, nejsevernějším městě ČR, se ujala senátorů starostka Eva Džumanová. Kromě města a zámku je provedla i po sociálně vyloučené lokalitě. Následovala prohlídka Lorety Rumburk a setkání s rumburským starostou Lumírem Kusem.

Předposlední zastávkou senátorů byla obec Jiřetín pod Jedlovou, vítěz soutěže Vesnice roku 1998, kde vedle starosty Bohuslava Kaprálika mohli senátoři hovořit s emeritním senátorem Josefem Zoserem.

Výjezdní zasedání završila v Krásné Lípě diskuze se starosty ze Sdružení pro rozvoj Šluknovska a setkání se starostou Janem Kolářem a ředitelem Českého Švýcarska Janem Šmídem.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 18.06.2020

Back To Top